SYKSYN OHJELMA: TURPO-seminaari, Maakuntaseminaari Hämeenlinnassa, Sotatieteiden päivät, Studia Militaria II/2021 ja Suomen Sotatieteellinen Seura ry:n syyskokous

JÄSENTIEDOTE päivitetty 16.9.2021

TURPO-SEMINAARI
Syyskuun 14. päivänä pidettiin Kadettikunnan organisoima ja SSTS:n tukema kaikille avoin TURPO-seminaari ”Turvallisuutemme myrskyn edessä” Aalto-Yliopiston tiloissa (ent. Kauppakorkeakoulu) Runeberinkatu 14 sali A300. Webinaariin moderaattorina toimi majuri, ST, dosentti Antti Paronen. Paikalla oli noin 30 henkeä ja netin välityksellä kuulijoita oli 120.

'SUOMEN PUOLUSTUKSEN MONET KASVOT' maakuntaseminaarisarjaa jatketaan lokakuussa Hämeenlinnassa. Seminaarin järjestelyt ja ohjelma tarkentuvat myöhemmin.

SOTATIETEIDEN PÄIVÄT ”Sodan kuvan muutos” pidetään virtuaalisesti 3.-4. marraskuuta. Ilmoittautuminen tehdään linkistä löytyvien ohjeiden mukaisesti: https://emea01.safelinks.protection.outlook.com/?url=https%3A%2F%2Fmaanp...),

STUDIA MILITARIA II/2021
Studia Militaria pidetään etäseminaarina tai paikanpäällä Aalto yliopistolla 23.11. kello 1600-1800. Tilaisuus on tarkoitettu jäsenkunnalle ennen SSTS:n syyskokousta. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille.

SUOMEN SOTATIETEELLINEN SEURA (SSTS) ry:n SYYSKOKOUS
Suomen Sotatieteellinen Seura ry:n sääntömääräinen syyskokous pidetään torstaina 23. marraskuuta 2021 klo 1800 alkaen (toistaiseksi) etäkokouksena. Kokouksessa päätetään seuraavaksi toimikaudeksi seuran hallituksen puheenjohtaja ja kahdeksan (8) jäsentä, neuvottelukunnan tarvittavat lisäjäsenet sekä kaksi (2)
toiminnantarkastajaa ja kaksi varatoiminnantarkastajaa. Lisäksi
- käsitellään ja hyväksytään tulevan vuoden toimintasuunnitelma
- määrätään jäsenmaksun suuruus seuraavaksi toimintavuodeksi
- käsitellään ja hyväksytään tulevan toimintavuoden talousarvio
- käsitellään muut kokouksessa käsiteltäviksi hyväksytyt asiat.
Vuosikokous järjestetään netin välityksellä Teams-etäkokouksena, jolloin jäsenemme voi osallistua kokoukseen kommenttikentän välityksellä ja puheella. Vuosikokoukseen ilmoittautuneille etänä osallistuville lähetetään etäliittymisestä ohjeet sähköpostitse (ainoana vaihtoehtona). Jos korona-tilanne sallii niin kokous pidetään Aalto yliopiston Runeberginkadun, entisen Kauppakorkeakoulun, tiloissa salissa A300. Näiden kotisivujen kautta saa ajankohtaista tietoa kokouksen pitotavasta!
I L M O I T T A U T U M I N E N  23.11. TILAISUUKSIIN  tapahtuu myöhemmin annettavien ohjeiden mukaisesti.

MUISTAKAA!
Päivittäkää osoitetietonne Tiede & Ase vuosikirjan postitusta varten. Päivittää sähköpostiosoitteenne sujuvan ja yhdistykselle edullisen viestiyhteyden vuoksi.

JÄSENMAKSUT
- vuoden 2021 jäsenmaksuja (nyt elokuussa) on vielä jonkin verran maksamatta!

Turvallista kesän jatkoa