SYKSYN OHJELMA: Sotatieteiden päivät, Studia Militaria II/2021 ja Suomen Sotatieteellinen Seura ry:n syyskokous

JÄSENTIEDOTE päivitetty 9.10.2021

SOTATIETEIDEN PÄIVÄT ”Sodan kuvan muutos” pidetään virtuaalisesti 3.-4. marraskuuta. Ilmoittautuminen tehdään linkistä löytyvien ohjeiden mukaisesti: https://emea01.safelinks.protection.outlook.com/?url=https%3A%2F%2Fmaanp...),

STUDIA MILITARIA II/2021
Studia Militaria pidetään vain paikan päällä Aalto yliopistolla 23. marraskuuta. kello 1600-1800. Tilaisuus on tarkoitettu jäsenkunnalle ennen SSTS:n syyskokousta. Osallistumislinkki lähetetään ilmoittautuneille.
Alustava ohjelma:
- Komentaja (evp) Topi Tuukkanen, ”Towards a military cognitive radio” [alustavasti mahdollisuus saapua vain paikan päälle]
- Komkapt Samu Rautio, ”kaluston kunnossapidon ja korjauksen tukeminen 3D -tulostustekniikan avulla” [alustavasti mahdollisuus saapua vain paikan päälle]

SUOMEN SOTATIETEELLINEN SEURA (SSTS) ry:n SYYSKOKOUS
Suomen Sotatieteellinen Seura ry:n sääntömääräinen syyskokous pidetään torstaina 23. marraskuuta 2021 klo 1800 alkaen (toistaiseksi) etäkokouksena. Kokouksessa päätetään seuraavaksi toimikaudeksi seuran hallituksen puheenjohtaja ja kahdeksan (8) jäsentä, neuvottelukunnan tarvittavat lisäjäsenet sekä kaksi (2)
toiminnantarkastajaa ja kaksi varatoiminnantarkastajaa. Lisäksi
- käsitellään ja hyväksytään tulevan vuoden toimintasuunnitelma
- määrätään jäsenmaksun suuruus seuraavaksi toimintavuodeksi
- käsitellään ja hyväksytään tulevan toimintavuoden talousarvio
- käsitellään muut kokouksessa käsiteltäviksi hyväksytyt asiat.
Vuosikokous järjestetään netin välityksellä Teams-etäkokouksena, jolloin jäsenemme voi osallistua kokoukseen kommenttikentän välityksellä ja puheella. Vuosikokoukseen ilmoittautuneille etänä osallistuville lähetetään etäliittymisestä ohjeet sähköpostitse (ainoana vaihtoehtona). Jos korona-tilanne sallii niin kokous pidetään Aalto yliopiston Runeberginkadun, entisen Kauppakorkeakoulun, tiloissa salissa A300. Näiden kotisivujen kautta saa ajankohtaista tietoa kokouksen pitotavasta!
I L M O I T T A U T U M I N E N  23.11. TILAISUUKSIIN  tapahtuu myöhemmin annettavien ohjeiden mukaisesti.

MUISTAKAA!
Päivittäkää osoitetietonne Tiede & Ase vuosikirjan postitusta varten. Päivittää sähköpostiosoitteenne sujuvan ja yhdistykselle edullisen viestiyhteyden vuoksi.

JÄSENMAKSUT
- vuoden 2021 jäsenmaksuja (nyt lokakuussa) on kymmeniä vielä maksamatta! Jos olet epävarma maksusi tilanteesta ota yhteyttä SSTS:n sihteeriin (044 5887468). Vuoden 2021 Tiede ja Ase -vuosikirja lähetetään vain jäsenmaksun suorittaneille!

Turvallista kesän jatkoa